Střední odborná škola uměleckořemeslná s.r.o.

oficiální stránky školy

Žáci z uměleckořemeslné školy v Norsku

Na měsíční výpravu do Skandinávie byli vyslání tři kovářští učni z Uměleckořemeslné školy v Praze. V rámci programu Erasmus+ absolvovali tři budoucí kováři výukový program v Norské kovárně. V průběhu výcviku se zlepšili v kovářských dovednostech, společně se svými norskými kolegy tvořili sekery, repliky loďařských nástrojů, nože a dekorativní prvky na brány. 

„Po dlouhém letu s přestupem v Amsterdamu jsme přeletěli fjordy a ostrovy norského pobřeží a přistáli jsme v Bergenu. Naprosto okouzleni místním prostředím jsme se vydali na cestu do Oddy, naší finální destinace. Dlouhá cesta autem a trajektem nám odhalila spoustu krás norského pobřeží, lemovaného skalnatými fjordy a úpatím hor, pokryté mechem a jehličnatými lesy. Po příjezdu jsme byli ubytováni, dřevěný byt se šesti pokoji nám poskytnul příjemné prožití chladných norských večerů.
Místní kovář nás vzal na prohlídku kovárny, abychom se seznámili s naším dočasným pracovištěm. Kovárna byla velmi prostorná a kvalitně vybavená. Zároveň jsme se v ní seznámili s našimi norskými kolegy. Dočkali jsme se velmi přátelského přijetí do kolektivu. Zjistili jsme, že místní studenti jsou ze všech koutů Norska a dva dokonce z Nizozemí.

V průběhu naší kovářské stáže jsme naučili Norské žáky výrobu speciálních kleští na úchop materiálů různých průměrů a tvarů. Zdokonalili jsme se v kreativní tvorbě výrobou malých ocelových sošek, šperků a dekorativních předmětů. Společně jsme se účastnili přípravy na kovářskou soutěž ve výrobě kleští za použití tradičních výrobních postupů a nástrojů. Naprosto nás uchvátila výroba seker, nožů a sošek místního mistra.

 

 

Naše výlety do přírody byly naprosto úchvatné. I přes nepřízeň počasí jsme se vydali na zasněžené ledovce, prudké vodopády a vysokohorská jezera. Mechem porostlé kamení a šumící potůčky tvořily malebnou atmosféru, po které se nám bude stýskat.

Vrátili jsme se nadšení, poznali jsme novou kulturu a jsme obohaceni novými znalostmi. Chtěli bychom poděkovat naší škole za přípravu a za možnost takovéto zkušenosti a určitě všem našim spolužákům doporučujeme něco takového zažít.

Jakub Chovanec, Filip Příkop, Marek Hron