Znovuotevření chaty Libušín na Pustevnách, na jejíž obnově se podílel náš student Luděk Dvořák, se uskutečnilo dne 29. července 2020

Luděk Dvořák – Umělecký truhlář a řezbář, student naší školy, je jeden z členů odborného týmu, který se podílel na obnově chaty Libušín na Pustevnách. Pracuje jako konzervátor-restaurátor ve Valašském muzeum v přírodě a specializuje se na ruční opracování dřeva a jeho povrchové úpravy.

Chata postavená v roce 1899 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče sloužila jako jídelna, v březnu roku 2014 vyhořela. Muzeum se poté rozhodlo pro rekonstrukci objektu, který byl v roce 1995 prohlášen národní kulturní památkou.

Libušín se po rekonstrukci vrátil do podoby v roce 1925, kdy byly dostavěny všechny jeho části. Veřejnosti se objekt otevře ve čtvrtek 29. července 2020, kdy začnou komentované prohlídky, které budou trvat zhruba měsíc. Libušín by jako restaurace mohl začít fungovat nejpozději začátkem října, zkušební provoz bude možná již v září. Obnova objektu byla specifická využitím tradičního způsobu opracování dřeva, převážně ručního opracování, ručního tesání trámů nebo ručního hoblování. Stavba je do posledního detailu dotažená. Byly použity olejové barvy podle původních receptur, ručně vyráběná skla. Objekt je podle odborníků unikátní skloubením dřevěné roubené stavby a moderních technologií.