Uměleckohistorický workshop v Českém Krumlově pro žáky studijního oboru 82-48-L/01 Starožitník

Termín: 18. – 21. září 2017

Místo: KLÁŠTERY ČESKÝ KRUMLOV  www.klasteryck.cz

 

Studijní pobyt v Českém Krumlově je určený žákům studijního oboru Starožitník (třídy S1A, S2A, S3A, S4A). Teoretická a praktická výuka bude probíhat poprvé v nově zrekonstruovaném areálu středověkých klášterů v historickém centru města pod českokrumlovským zámkem. Rozsáhlý soubor budov klášterního komplexu minoritů a klarisek se rozprostírá na mírných svazích severního meandru řeky Vltavy při východní straně Latránu. Dvojí konvent bratří a sester řádu sv. Františka založila roku 1350 ovdovělá Kateřina z Rožmberka se svými čtyřmi syny Petrem, Joštem, Oldřichem a Janem. Stávající podoba kláštera vychází z několika významných stavebních etap zahrnujících založení kláštera ve 14. století, jeho pozdně gotickou úpravu v období mezi lety 1490 až 1500 (z této doby se zachoval unikátní soubor pozdně gotických krovů) a barokní přestavbu probíhající v 17. a 18. století, která komplexu dala jeho stávající podobu. Klášterní areál prošel rozsáhlou revitalizací. Během ní v bývalých klášterních objektech vzniklo moderní kulturně vzdělávací centrum se stálými expozicemi.

Organizátorem workshopu je Mgr. Miroslav Smaha, historik umění /Tel.: +420 723 955 871/

Lektorem komentované prohlídky Klášterů je Ing. Kateřina Slavíková, vedoucí stavebně historické obnovy areálu

Během pobytu v Českém Krumlově navštívíme gotický kostel sv. Víta, Regionální muzeum, Státní hrad a zámek Český Krumlov s barokním divadlem a další historické památky města. Je možné také navštívit cisterciácký klášter ve Zlaté Koruně založený českým králem Přemyslem Otakarem II. roku 1263.

Ubytování a stravování

Ubytování je reservováno pouze pro žáky a pedagogický doprovod přímo v historickém areálu českokrumlovských klášterů, kde jsou k dispozici nově zařízené apartmány s dvoulůžkovými a čtyřlůžkovými pokoji v zámeckém stylu. Každý pokoj má vlastní koupelnu s wc a je vybaven kuchyňkou a lednicí.

Stravování si každý student zajistí individuálně. Je možné plně využívat kuchyňky na pokojích, v ulici před vstupem do našeho ubytování je obchod s potravinami COOP. Na obědy budeme docházet společně do jídelny Fontána na náměstí v centru města (kompletní oběd s polévkou v ceně 100,-Kč).

Doprava

Datum a čas odjezdu 18.9. Po 8:02
Nástupní stanice Praha hl. n., vlak EX 531
Sraz 7:30

Návrat do Prahy ve čtvrtek 21.9. nejpozději v 19.00 hodin.

Náklady workshopu

Ubytování 188,-Kč/os/noc, jízdné autobusem tam i zpět cca 360,-Kč, každý student potřebuje hotovost 250,-Kč na vstupy do muzeí a památkových objektů.

Předpokládané výdaje celkem 1.200,-Kč (nezahrnuje stravování). Prosíme složit zálohu ve výši 500,-Kč. Děkujeme.